NZTechno
O firmie   Kontakt     Linki    Faq 
NZTechno
NZTechno
NZTechno

 
 
 
 
 

 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA - WĄTPLIWOŚCI

Wydaje się, że wydychanie powietrza z założonym aparatem CPAP jest bardzo trudne, czy nie uduszę się podczas snu?

Praca aparatu CPAP polega na podawaniu powietrza wdychanego pod stałym ciśnieniem dodatnim. Niektóre osoby czują dyskomfort, mając wrażenie konieczności włożenia dużego wysiłku w czasie wydechu.
To jest tylko uczucie wrażenie do którego przyzwyczaicie się Państwo z czasem. Po zaśnięciu, jesteście Panstwo zrelaksowani i bez wysiłku następuje wydech. 

Zacząłem używać aparatu CPAP niedawno, mam wrażenie podrażnienia w nosie

CPAP dostarcza powietrze pokojowe, które jest zimne i nie nawilżone. Aparat podaje powietrze o znacząco wyższym ciśnieniu niż wdychane samodzielnie przez pacjenta, co wzmaga uczucie suchości i podrażnienia (kichanie). W celu uniknięcia tych objawów należy rozważyć opcję zastosowania aparatu CPAPA z opcją nawilżania.

Używam maski nosowej, ale często mam uczucie zatkania nosa i oddycham przez usta.

Uczucie zatkania nosa może powstawać przy stosowaniu aparatu CPAPA bez opcji nawilżania. Jeśli taka opcja jest już używana, może sugerować to skłonność do oddychania przez usta z powodów niezależnych od stosowania aparatu CPAP, należy wówczas zastanowić się nad opcją używania maski ustnej lub twarzowej.

Często podróżuję, czy mogę zabierać aparat ze sobą, czy będzie działał w innych krajach?
Tak, większość aparatów CPAP ma możliwość pracy przy różnym napięciu prądu. Należy używać powszechnie dostępnych adapterów do gniazdek elektrycznych.

Czy jeśli mam przebywać w szpitalu powinienem zabrać aparat CPAP ze sobą?

W razie konieczności hospitalizacji zawsze należy zadać takie pytanie lekarzowi kierującemu na pobyt w szpitalu. Aparat CPAP można podłączyć do każdego gniazdka elektrycznego znajdującego się odpowiednio blisko łóżka, a działanie aparatu nie zakłóca pracy innych urządzeń szpitalnych. Jednak ostateczna decyzja o stosowaniu będzie zawsze zależała od Pańskiego stanu zdrowia i decyzji lekarza prowadzącego.

Mając założoną maskę nosową czuję wyciek powietrza przez usta.

Używając maski nosowej lub donosowej należy pilnować aby usta były cały czas zamknięte. Wycieki powietrza przez usta mogą powodować zatkanie nosa powodując w konsekwencji trudności w oddychaniu. Należy rozważyć opcję nawilżania lub zakup maski ustnej lub twarzowej.
W tym celu aparaty CPAP posiadają funkcję „rozgrzewki” – stopniowego dążenia do ciśnienia zaleconego w ciągu 20 minut od włączenia aparatu. Pozwala ona na zaśnięcie pacjenta zanim uruchomiony zostanie maksymalny poziom podawanego ciśnienia wdechowego.

Maska powoduje otarcia nosa i górnej wargi, jak mogę tego uniknąć?

Dolegliwość ta najczęściej spowodowana jest zbyt mocnym zapięciem pasków mocujących maskę. Ostateczne napięcie pasków przed zaśnięciem należy regulować w pozycji leżącej.

Co to jest zimny przepływ i czym różni się od ogrzewania i nawilżania?

Zimnym przepływem nazywamy opcję przepływu powietrza wdechowego przez aparat CPAP nad komorą wypełnioną wodą bez podgrzewania komory i zawartej w niej wody. Jest to pozornie tańsza opcja nawilżania wdychanego powietrza. Badania dowodzą jednak że w porównaniu z opcją podgrzewaną taki system jest stanowczo mniej nieskuteczny.

Czy ciśnienie w moim aparacie jest ustawione na stałe?

Każdy aparat ma regulację ciśnienia, jednak zakodowane zalecone przez lekarza ciśnienie ustawione przed pierwszym użyciem aparatu nie może zostać zmienione przez przypadek. Do ewentualnej kontroli służy wyświetlacz, pokazujący ciśnienie ustawione, jeśli jest ono inne od zaleconego przez lekarza należy posługując się instrukcją obsługi aparatu zmienić je na właściwe.
Konieczność zmiany ustawienia ciśnienia może zajść wówczas gdy znacząco zmieni się nasza  masa ciała lub dotychczas ustawione dobrze tolerowane ciśnienie okaże się być trudne do tolerowania, bądź gdy objawy bezdechu sennego (chrapanie, senność) powrócą mimo regularnego, conocnego stosowania aparatu należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować aparat podczas przeziębienia?

Jeśli jest to zwykłe przeziębienie i nie czujesz dyskomfortu podczas snu z maską stosuj ją nadal. Jeśli masz silny katar, obrzęk gardła, infekcję górnych dróg oddechowych, uszu lub zatok skonsultuj się w sprawie stosowania aparatu z lekarzem.

Gdy budzę się rano, mam uczucie suchości w nosie i gardle, co mogę zrobić?

Spróbuj zwiększyć nastawienie wilgotności. Jeżeli to nie pomaga, zasięgnij porady lekarza.

Jak mogę zapobiec skraplaniu się pary wodnej w drenie?

Jest kilka sposobów działania:
-upewnij się, że aparat nie znajduje się w przeciągu
-zwiększ znacznie nastawienie wilgotności na aparacie, stopniowo zmniejszaj nastawienie, aż skraplanie się pary ustanie
-nagrzej powietrze w pomieszczeniu
Uwaga: stosowanie drenów dłuższych niż 180cm powoduje zwiększanie stopnia skraplania pary wodnej.

Czy do komory aparatu można wlewać tylko wodę destylowaną?

Stosowanie wody destylowanej  wydłuża żywotność komory. Woda z kranu, nawet filtrowana zawiera związki mineralne, które osadzają się na ścianach komory w postaci kamienia. Powoduje to wrażenie że komora jest brudna. W przypadku kiedy do tego dojdzie, należy zakupić nową komorę, ponieważ nie można odróżnić samego kamienia od zanieczyszczeń innego rodzaju, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia (grzyby, pleśń, osady bakteryjne).

Kiedy należy wymienić komorę na wodę?

Wówczas, gdy ściany komory zmatowieją, popękają lub osadzi się na nich kamień.
Uwaga: jeśli komora nie jest szczelna – przecieka po nalaniu wody należy ją natychmiast wymienić na nową.

Jak często powinienem używać aparatu CPAP?

Tak często, jak to możliwe, najlepiej każdej nocy. Stosowanie aparatu CPAP jest terapią ciągłą, nie jest to metoda leczenia, a zapobiegania skutkom choroby. Dzięki niej można uniknąć wszystkich niebezpiecznych następstw schorzenia, pozostawiając je w fazie nieprzyjemnej dolegliwości, ale nie doprowadzi to do całkowitego wyleczenia.

Czy powinienem używać aparatu z opcją podgrzewanego nawilżania?

Używanie aparatu z taką opcją jest rekomendowane i u większości pacjentów niezbędne.
Dzięki temu znika nieprzyjemne uczucie suchości w nosie i gardle. Nawet jeśli pacjent nie odczuwa dyskomfortu śpiąc z aparatem bez opcji nawilżania, często zdejmuje

Czy mogę używać aparatu nawilżacza w aparacie bez wody lub z wodą ale bez ogrzewania?

Można używać aparatu stosując obie opcje. Stosowanie nawilżacza bez napełnienia go wodą oznacza jednak brak wykorzystania jego możliwości i powoduje wystąpienie dolegliwości wynikających z  wysuszania śluzówki nosa. Stosowanie nawilżania bez podgrzewania (napełnienie komory wodą, przy ustawionej wilgotności na poziom 0) powoduje tzw. zimny przepływ – nawilżanie jest mniej efektywne, wdychanie powietrza powoduje uczucie chłodu i suchości w nosie.

Czy stosowanie nawilżania powodować może wdychanie zarazków z wody zawartej w komorze nawilżacza?

Nie ma takiej możliwości. Codzienne wymienianie wody w komorze i utrzymywanie jej w czystości redukuje taką możliwość do minimum. Jeżeli jednak dojdzie do obecności zarazków w wodzie w komorze nawilżacza, ich przedostanie się drogą oddechową  do pacjenta jest niemożliwe. Nawilżanie w tym systemie następuje na zasadzie parowania i dostarczania go do dróg oddechowych pacjenta w formie pary wodnej. Cząsteczki pary wodnej są zbyt małe, zby móc przetransportować bakterie czy wirusy.

Używam maski ustnej/ maski twarzowej czy mimo to potrzebne jest stosowanie nawilżania?

Rodzaj stosowanej maski nie ma wpływu na rolę nawilżania. Brak nawilżania zawsze będzie powodował te same dolegliwości – w przypadku stosowania maski twarzowej lub ustnej nie będzie dochodziło do wysychania śluzówki nosa, jako że oddycha Pan/ Pani przez usta, wysuszana będzie śluzówka jamy ustnej i górnych dróg oddechowych a nie śluzówka nosa.

Jak uniknąć zbierania się wody w drenie?

Woda zbiera się w drenie z powodu ochładzania się temperatury gazu w drenie po wyjściu z komory nawilżacza gdy temperatura powietrza w pokoju jest niższa. Aby tego uniknąć należy zmniejszyć stopień nawilżania ustawiany na wyświetlaczu, skraplanie się pary wodnej i gromadzenie wody w drenie powinno ustać, pozostanie jedynie mgła na odcinku drenu bliższym komorze.

Co to jest system Ambient Tracking PLUS

Jest to unikalna technologia stosowana przez firmę Fischer&Paykel w aparatach do bezdechu sennego, dostosowująca automatycznie ustawienia wilgotności i temperatury przy zmieniających się parametrach powietrza w pokoju. Przykładowo, przy spadku temperatury w pokoju podczas nocy aparat obniża temperaturę podgrzewania komory i stopień nawilżania, co pozwala uniknąć kondensacji wody w drenie.
System Ambient Tracking PLUS kompensuje również ewentualne wycieki powietrza w przypadku otwarcia ust podczas snu z maską nosową lub zsunięcie się maski podczas snu w przypadku niedokładnego umocowania maski.
W celu zapewnienia poprawności działania systemu nie należy umieszczać aparatu w przeciągu, w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika, ani w zamkniętej szafce.

Jak często należy zmieniać filtry?

Filtry w aparacie i w niektórych modelach masek powinny być wymieniane gdy znacząco zmienią kolor. Zależnie od czystości powietrza następuje to po 3  tygodniach do 4 miesięcy.
Filtry w aparacie należy wymieniać minimum raz na trzy miesiące lub po tysiącu godzin pracy.
Filtrów nie należy prać ani czyścić w żaden innych sposób. Takie działanie i ponowne ich używanie spowoduje brak odpowiedniej filtracji. Należy zakupić nowe filtry.

Czy można napełniać wodą komorę zamontowaną do aparatu?

Nie należy tego robić. Zalanie aparatu i jego uszkodzenie w ten sposób nie jest objęte gwarancją. Za każdym razem należy komorę wyjąć i założyć na aparat dopiero po napełnieniu jej wodą destylowaną.

 
NZTechno